Ako sa vyhnúť finančnej katastrofe po škole –tipy pre mladých

Image

Finančná stabilita a starosť o osobné financie sú dôležité oblasti, ktoré by mali byť medzi prioritami každého mladého človeka. Čím skôr sa začneš zaoberať svojimi financiami, tým lepšie sa pripravíš na budúcnosť a rôzne životné situácie. V neposlednom rade ti správne nastavené financie taktiež pomôžu zabezpečiť si kľudnejší a stabilnejší život. V nasledujúcich krokoch nájdeš praktické rady, ako začať.

1. Vytvor si finančnú rezervu

Jedným z prvých krokov k dobre nastaveným osobným financiám je vytvorenie finančnej rezervy. Táto rezerva by mala pokrývať tvoje 3-6 mesačné príjmy a byť pripravená na nečakané výdavky alebo nepredvídané udalosti. Možno si zažil situáciu keď si náhle potreboval peniaze a musel si si buď požičať od kamarátov alebo zobrať drahý „spotrebák“. Presne takýmto situáciám sa dá vyhnúť s dobrou rezervou. Ak už rezervu máš, určite ju nedrž na bežnom bankovom účte. Peniaze by mali byť uložené na účte s dobrým úrokom, ideálne 3-4%, aby tvoje úspory boli nielenže dostupné, ale aj zarábali. 

Príklady neočakávaných výdavkov:

  • Náhla strata zamestnania
  • Zdravotné problémy a lekárske náklady
  • Nečakané cestovné náklady
  • Opravy a údržba auta

Rezerva sa dá využiť aj inými spôsobmi, nemusí slúžiť len na hasenie problémov. Dobrými príkladmi sú: Nákup nevyhnutných vecí počas prechodných období alebo pri sťahovaní sa od rodičov alebo možnosť využiť investičnú príležitosť, ktorá sa nečakane naskytne. 

2. Pravidelne investuj časť príjmu

Pravidelné investovanie časti tvojho príjmu je kľúčovým spôsobom, ako si vybudovať väčší obnos peňazí, či už pre deti, na nehnuteľnosť alebo peniaze na cestovanie či dôchodok. Sumy investované pravidelne majú obrovský efekt vďaka zloženému úročeniu. ETF indexové fondy sú v tomto prípade najlepšie, pretože aj s malou sumou môžeš za dlhý čas našetriť veľký kapitál. Keby si 20 ročný investor odkladal 100 eur mesačne a vybral by si peniaze až na dôchodku, vyberal by sumu väčšiu ako 500 000 eur. Keby však začínal až v 30 rokoch nasporil by si menej ako polovicu teda okolo 230 000 eur. Je dôležité začať čo najskôr, aby si mohol naplno využiť potenciál zloženého úročenia. 

3. Poisti sa

Životné poistenie je nevyhnutnou súčasťou osobných financií a je kľúčové mať ho čo najskôr. Mladí ľudia majú spravidla nižšie poistné, pretože sú menej rizikoví. Ak ešte nemáš našetrené peniaze, životné poistenie ťa ochráni pred finančnými ťažkosťami v prípade nepredvídateľných udalostí. K týmto patria napríklad: Pokrytie nákladov na liečbu alebo rekonvalescenciu, zabezpečenie finančnej stability v prípade invalidity alebo trvalej pracovnej neschopnosti alebo ochrana v prípade iných zdravotných problémov. 

4. Založ si II. pilier

II. pilier je dôležitou súčasťou dlhodobého sporenia na dôchodok. Akonáhle vstúpiš na pracovný trh, mal by si začať prispievať do II. piliera, aby si využil efekt dlhodobého investovania a zloženého úročenia.Vstup do neho je bezplatný a vieš si ho otvoriť za 15 minút. V dnešnej dobe sa ale bohužiaľ na štát nedá úplne spoľahnúť a teda je dôležité si peniaze odkladať aj na súkromný účet a investovať si na dôchodok aj mimo dôchodkových pilierov. Ak už máš II. pilier, skontroluj a nastav si správnu investičnú stratégiu. 

Tieto kroky Ti pomôžu položiť pevné základy pre svoje financie a zabezpečiť si lepšiu budúcnosť. Čím skôr začneš, tým viac si poďakuješ v budúcnosti. Ak Ťa táto téma zaujala, alebo by si napríklad chcel vedieť ako mám spomenuté oblasti nastavené ja, neváhaj ma kontaktovať pre ďalšie rady a informácie.

zdroje:

Zdieľajte článok na: